شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 2345
ديروز : 2653
ماه : 76045
سال جاری : 2131359
تعدا مطالب : 13444
كل : 2832311
 
تاریخ : سه شنبه 27 خرداد 1393     |     کد : 16311

استاندار آذربایجان شرقی:

استاندار آذربایجان شرقی:تولید گندم به عنوان محصولی راهبردی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد

اسماعیل جبارزاده در آیین تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان اظهارکرد: دستیابی به مرز خودکفایی در این بخش می تواند دغدغه مردم و به تبع آن مسوولان را کاهش دهد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: تولید گندم به عنوان یک محصول راهبردی باید بیش از گذشته مورد توجه فعالان بخش کشاورزی استان قرار گیرد .

اسماعیل جبارزاده روز سه‌شنبه در آیین تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان با اشاره به نگرانی خود در خصوص تامین گندم مورد نیاز استان، اظهارکرد: دستیابی به مرز خودکفایی در این بخش می تواند دغدغه مردم و به تبع آن مسوولان را کاهش دهد.
 
ضرورت کاهش واردات محصولات کشاورزی در استان

وی اضافه کرد: توسعه کشاورزی ماموریت اصلی جهاد کشاورزی است و باید در این عرصه از تجربه کارشناسان، دانشگاهیان و صاحب نظران بیش از گذشته استفاده شود .

جبارزاده با بیان این که حوزه کشاورزی در تمام کشورهای جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: این موضوع در ایران که خواهان استقلال، آزادی و تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است بیش از دیگر کشورها اهمیت می یابد.

هر ایرانی غیرتمند در خصوص معضل افزایش واردات گندم احساس مسوولیت می کند

استاندار آذربایجان شرقی با اظهار تاسف از واردات 10 میلیون تن گندم در سال گذشته گفت: نمی توان در اینچنین شرایطی دم از استقلال زد چرا که نبود خودکفایی در این عرصه می تواند اهرم فشاری برای کشور تلقی شود .

جبارزاده با اشاره به سابقه استان در زمینه تولید و ذخیره گندم اظهار امیدواری کرد: در سالجاری زراعی که بارندگی های خوبی در استان رخ داده است شاهد افزایش قابل توجه میزان برداشت گندم و برگزاری جشن افزایش تولید در این حوزه باشیم.

ضرورت تشویق گندم کاران برتر

وی تشویق گندم کاران برتر را ضروری دانست و اظهار کرد: اجرای سیاست های تشویقی می تواند به دلگرمی فعالان این عرصه و ایجاد و افزایش رقابت بین گندم کاران منجر شود .

وی با اشاره به دستاوردها و مشکلات جهاد کشاورزی در سال های اخیر گفت: متاسفانه با وجود پیشرفت های خوب در این بخش، شاهد آمارهای نگران کننده ای در حوزه کشاورزی استان هستیم .

جبارزاده ادامه داد: بر اساس آمارهای ارایه شده پیش از تصویب بودجه سالجاری مشخص شده که در هشت سال اخیر اعتبارات تملک دارایی های بخش کشاورزی کاهش یافته و این موضوع می تواند زنگ خطری برای بخش کشاورزی استان به شمار آید .

وی با بیان این که این کاهش موجب می شود انتظارات از بخش کشاورزی آذربایجان شرقی کاهش یابد، گفت: در بودجه جدید این اعتبارات افزایش قابل توجهی یافت تا بخش کشاورزی سهم قابل توجهی در طرح های عمرانی و ملی داشته باشد .

استاندار آذربایجان شرقی کسری تراز تجاری بخش کشاورزی استان را از دیگر آمارهای نگران کننده این بخش عنوان و اضافه کرد: شکل گیری این روند در سال های گذشته و افزایش میزان واردات بخش کشاورزی نسبت به صادرات در شان و جایگاه کشوری همچون ایران با ظرفیت های عظیم در این بخش نیست .

وی واردات بی رویه محصولات غیر راهبردی همچون سیب و انگور که در داخل کشور نیز تولید می شود را غیر ضروری دانست و تاکید کرد: متاسفانه در سال های گذشته بخشی از ارز حاصل از فروش نفت برای واردات اینچنین محصولاتی هزینه شده است .

جبارزاده افزود: باید در این حوزه با برنامه ریزی راهبردی تا حد امکان از ارز حاصل از فروش نفت برای تامین فناوری های نوین و تهیه مواد اولیه مورد نیاز بخش کشاورزی استفاده کرد.

مدیریت جدید استان با تمام توان در خدمت بخش کشاورزی

وی اظهار کرد: با توجه به حساسیت بالای دولت یازدهم نسبت به بخش کشاورزی، وظیفه تنظیم بازار محصولات کشاورزی به سازمان جهاد کشاورزی محول شده است .

جبارزاده با بیان این که مدیریت جدید استان با تمام توان در خدمت بخش کشاورزی خواهد بود، افزود: در این خصوص نشست هم اندیشی با فعالان بخش روستایی برگزار می شود .

وی اضافه کرد: این نشست ها نشان می دهد که دولت تدبیر و امید و رییس جمهوری دولت یازدهم نه فقط در ایام انتخابات بلکه در تمام طول سال نسبت به بخش کشاورزی روستایی اهمیت ویژه ای قایل است .

جبارزاده افزود: در این چارچوب با تمام توان در جهت احیاء بخش کشاورزی و عمران و آبادانی مناطق روستایی تلاش می کنیم و محدودیتی برای برگزاری نشست های مشترک با قشر روستایی نداریم .

وی با اشاره به برنامه ریزی برای تشکیل شورای احیای بخش کشاورزی استان گفت: در این زمینه از فعالان، صاحب نظران، دانشگاهیان، بخش خصوصی و کشاورزان موفق برای تشکیل این شورا استفاده می شود .

جبارزاده هدف از تشکیل این شورا را استفاده و بهره گیری از تجربیات ارزشمند این افراد برای پیشبرد سیاست های بخش کشاورزی استان عنوان کرد.
 
ضرورت ترویج فرهنگ استفاده از بیمه محصولات کشاورزی در استان

وی توسعه و ترویج فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی را امری ضروری دانست و افزود: اینکه در خسارت هشت هزار میلیاردی محصولات باغی و کشاورزی استان بر اثر سرمازدگی تنها بخش کوچکی از محصولات بیمه بودند، جای نگرانی و تاسف دارد .

وی با بیان این که پیگیر مطالبات بیمه شدگان بخش کشاورزی و باغی استان از نهادهای مرتبط است، تاکید کرد: باید در عرصه کشاورزی با استفاده از فناوری های نوین میزان خسارات وارده به محصولات را تا حد امکان کاهش داد .

استاندار آذربایجان شرقی تزریق نیروی جوان و خوش فکر به بدنه بخش کشاورزی استان را ضروری دانست و افزود: تحقق این امر می تواند موجب شتاب گیری روند توسعه کشاورزی شود .

در این آیین 55 نفر از کشاورزان، باغداران، مجریان نمونه سیستم های آبیاری، پروش دهندگان نمونه ماهی، دام، زنبور و ماکیان تجلیل شدند.


نوشته شده در   سه شنبه 27 خرداد 1393  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir