شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1643
ديروز : 2266
ماه : 74101
سال جاری : 2121542
تعدا مطالب : 13444
كل : 2920423
 
تاریخ : جمعه 6 شهريور 1394     |     کد : 20428

استاندار آذربایجان شرقی:

عرصه هنر باید به دست خود هنرمندان اداره شود/ بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان زمینه‌ساز توسعه فرهنگی استان باشد

دکتر اسماعیل جبارزاده در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر استان، با بیان این که هدف ما این است که آذربایجان شرقی قطب فرهنگ، هنر و ادب باشد، افزود: همه جهت‌گیری‌ها باید به سمت این هدف باشد و در این راستا تنها افتخار کردن به گذشته کافی نیست.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که عرصه هنر باید به دست خود هنرمندان اداره شود، اظهار داشت: هنرمندان در خط مقدم جبهه فرهنگی هستند و وظیفه مسوولان فراهم کردن زمینه‌ها و امکانات لازم برای فعالیت آنان است.

دکتر اسماعیل جبارزاده در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر استان، با بیان این که هدف ما این است که آذربایجان شرقی قطب فرهنگ، هنر و ادب باشد، افزود: همه جهت‌گیری‌ها باید به سمت این هدف باشد و در این راستا تنها افتخار کردن به گذشته کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم تبریز مرکز تمام مکاتب هنری و ادبی در منطقه باشد و هر اقدامی که برای تحقق این خواسته لازم است آماده انجام آن هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی توسعه فرهنگی را لازمه توسعه استان دانست و گفت: متاسفانه ما به عنوان بازیگران عصر حاضر تنها با افتخار کردن به گذشته زندگی می‌کنیم و برای آینده هیچ برنامه مشخصی نداریم.

وی با اشاره به این که دولت تدبیر و امید بنا دارد با برنامه حرکت کند، افزود: بارها گفته‌ایم که تخصص ما مسایل فرهنگی نیست و ما برای این عرصه، از خود اهالی فرهنگ و هنر برنامه می‌خواهیم.

جبارزاده اضافه کرد: در دو سال گذشته با وجود نبود برنامه مدون فرهنگی، بیکار نبوده‌ایم و مقایسه امروز با دو سال گذشته نشان می‌دهد که حرکت ما در عرصه فرهنگی رو به جلو بوده است.

وی با بیان این که تمام شاخص‌های فرهنگی استان در سال گذشته رشد داشته است، افزود: فرهنگ و هنر آذربایجان همواره در سطح کشور تاثیرگذار بوده و امیدواریم با روند رو به رشد این شاخص‌ها شاهد درخشش روزافزون هنرمندان و اهالی فرهنگ استان باشم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که مسایل فرهنگی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت استان است، افزود: در سال 93 برنامه‌های فرهنگی فاخری در استان برگزار شد، اما مدعی بی‌نقص بودن این برنامه‌ها نیستیم و برای پرمحتوا شدن برنامه‌ها به مشارکت اهالی فرهنگ و هنر نیاز داریم.

وی با اشاره به وعده‌های رییس جمهور به مردم آذربایجان شرقی، اظهار داشت: ایجاد فرهنگستان زبان و ادب ترکی یکی از وعده‌های دکتر روحانی بود که بعد از انتخاب ایشان به عنوان رییس جمهور با جدیت پیگیری شد.

جبارزاده خاطرنشان کرد: در جلسات متعدد با صاحب‌نظران عرصه فرهنگ و هنر به این نتیجه رسیدیم که این بحث را در زبان و ادبیات ترکی خلاصه نکنیم و مرکزی ایجاد کنیم که دربرگیرنده تمام رشته‌های فرهنگی، هنری و ادبی باشد.

وی گفت: ایجاد چنین مرکزی با عنوان بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به تصویب دولت رسید و در سفر اخیر رییس جمهور به تبریز شاهد افتتاح آن در خانه پروین اعتصامی بودیم.

جبارزاده با بیان این که مقدمات فعالیت این بنیاد فراهم شده است، افزود: این بنیاد باید زمینه‌ساز توسعه فرهنگی آذربایجان باشد و برای تحقق این مهم مشارکت اهالی فرهنگ و هنر ضروری است.

وی از اصحاب فرهنگ و هنر استان خواست اداره بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان را در اختیار بگیرند و آن را بر اساس آن چه که به نفع فرهنگ استان است اداره کنند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت گروه‌های موسیقی در استان، گفت: دولت از همه فعالیت‌های قانونی حمایت می‌کند و موسیقی هم از این امر مستثنا نیست.

وی با بیان این که دولت مخالف موسیقی نیست، افزود: تهاجم فرهنگی باید با سلاح متناسب پاسخ داده شود که یکی از آنها موسیقی اصیل، فاخر، حماسی و بومی است و ما در این زمینه از هنرمندان حمایت می‌کنیم.

جبارزاده در خصوص فعالیت مطبوعات نیز گفت: از زمان حضور بنده در مدیریت استان هیچ دستگاه اجرایی از مطبوعات و رسانه‌ها شکایت نکرده و تا روزی که بنده در استان باشم مطمئنا هیچ تعرضی به مطبوعات نخواهد شد.

وی با بیان این که مطبوعات مجاز هستند به شرط رعایت خطوط قرمز هر مطلبی بنویسند، افزود: استان باید به سرعت مسیر توسعه را طی کند و لازمه آن فعالیت مطبوعات و روشنگری آنان است.

جبارزاده همچنین بر انتشار یک روزنامه سراسری در تبریز تاکید کرد و گفت: ما روزنامه‌ای می‌خواهیم که هر شهروند آذربایجانی هر روز خود را با خواندن آن شروع کند و برای تحقق این خواسته اهالی مطبوعات باید پیشرو باشند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مطالبه اهل فرهنگ و هنر استان در خصوص تسریع در اجرای طرح توسعه مقبره‌الشعرا، گفت: کارهای زیادی در این زمینه انجام شده که البته اجرای کامل این طرح زمان‌بر است، اما نباید فراموش کنیم که این طرح در زمان دولت گذشته متوقف شده بود.

وی با اشاره به این که در زمان ورود بنده به استان، تنها خواسته اهالی فرهنگ و هنر، احیای هنرستان میرک بود، افزود: ما این خواسته را عملی کردیم و امروز وظیفه اهالی فرهنگ و هنر است که با استفاده از این ظرفیت هنرمند تربیت کنند.

جبارزاده خاطرنشان کرد: مدیریت استان آماده است پروژه‌های نیمه‌تمام فرهنگی را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی همچنین با بیان این که بهره‌مندی از نظرات اهالی فرهنگ و هنر افتخار بزرگی است، گفت: برای برگزاری نشست با اهالی فرهنگ و هنر هیچ محدودیتی نداریم و امیدواریم بتوانیم در جهت حل مسایل و مشکلات فرهنگی استان قدم برداریم.

در این نشست صمیمی تعدادی از صاحب‌نظران و فعالان رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری استان به بیان مسایل و مشکلات این حوزه و دیدگاه‌های خود در خصوص مسایل فرهنگی استان پرداختند.


نوشته شده در   جمعه 6 شهريور 1394  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir