شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1080
ديروز : 2139
ماه : 87468
سال جاری : 2076739
تعدا مطالب : 13444
كل : 3053200
 
تاریخ : شنبه 28 فروردين 1395     |     کد : 22673

گزارش/

تبریز 2018؛ فرصت یا تهدید؟

انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 فرصت استثنایی برای کل کشور بوده است؛ از این رو نباید مورد غفلت و فراموشی دستگاه‌های ذی‌ربط و متولیان این بخش قرار گیرد. این انتخاب باید به نوعی برای همه ملت ایران افتخار‌انگیز باشد که یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران به آن دست یافته است؛ این امر فرصت خوبی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری کشورمان و در راس آنها آذربایجان و تبریز است.

انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 فرصت استثنایی برای کل کشور بوده است؛ از این رو نباید مورد غفلت و فراموشی دستگاه‌های ذی‌ربط و متولیان این بخش قرار گیرد. این انتخاب باید به نوعی برای همه ملت ایران افتخار‌انگیز باشد که یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران به آن دست یافته است؛ این امر فرصت خوبی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری کشورمان و در راس آنها آذربایجان و تبریز است.

حال این پرسش مطرح می‌شود که تبریز شهر اولین‌ها چگونه می‌خواهد خود را به عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» و در نهایت «شهر جهانی» در حوزه‌های مختلف مطرح سازد. آیا زیرساخت‌های لازم شهری، زیبایی و جذابیت در سیمای شهر و در این میان بسترهای لازم رشد و توسعه در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، امکانات زیربنایی و ارتباطات برای شهر اولین‌ها فراهم شده است و یا اینکه باید منتظر این زیرساخت‌ها شد.

* تبریز 2018 از چندرنگی تا یکرنگی

سئوالات بی‌شماری در این خصوص مطرح است، اینکه آیا تبریز همچنان شهر اولین‌ها در بین شهرهای کشورمان در زمینه‌های مختلف پیشتاز است؟ و دیگر اینکه مدیران و مسئولان شهری شهر اولین‌ها با وجود برخی مشکلات در حوزه شهری و اجتماعی در این شهر در آینده نزدیک چه نسخه‌ای را برای انتخاب مجدد این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، بهترین، سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین شهر ایران پیچیدند؟

به عبارت دیگر آیا شهر تبریز همچنان زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران است؟ نظر به اهمیت مسئله نامزدی و انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 و به ویژه نحوه دفاع و حمایت از انتخاب این شهر از سوی دستگاه‌ها، مدیران، مسئولان و متولیان این بخش در سطح محلی، منطقه و حتی بین‌المللی و توجه به نوع معیار و شاخص انتخاب این شهر بیان چند نکته ضروری است:

* تبریز در تب و تاب سال 2018

1- حمایت حداکثری از انتخاب تبریز به‌ عنوان «شهر نمونه گردشگری 2018 جهان اسلام» چرا و چگونه باید باشد؟ آنچه مشخص است اینکه ستاد هماهنگی خدمات سفر در انتخاب شهرهای برتر گردشگری ایران، درخشش در حوزه مدیریت گردشگری، تعریف و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و تفریحی، رضایتمندی گردشگران، ارتقای خدمت‌رسانی به مهمانان نوروزی، کیفیت اطلاع‌رسانی و ایجاد و توسعه تاسیسات گردشگری را از جمله مهم‌ترین مولفه‌های این انتخاب معرفی کرده و از این رو به نظر می‌رسد شهر جلفا در میان شهرهای استان آذربایجان‌شرقی از لحاظ این شاخص‌ها برتر از شهر تبریز، شهر اولین‌ها بوده است.

*شهر برتر گردشگری آذربایجان کجاست؟

2- بنابراین در این برهه انتخاب مرکز منطقه آزاد ارس و به عبارت دیگر شهر جلفا به عنوان یکی از شهرهای برتر گردشگری ایران را به فال نیک می گیریم! و در عوض حرف حساب ما از دست‌اندرکاران و مسئولان ذی‌ربط و متولی حوزه گردشگری این است که با وجود این همه جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مختلف گردشگری در شهرهای استان به نظر می‌آید معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان با محوریت تبریز 2018 با توجه به نزدیکی انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی بیش از گذشته ضروری است.

*پرسه در کوچه باغ‌های تاریخ 2018 تبریز

3- انتخاب تبریز به عنوان 10 شهر برتر گردشگری حلال دنیا از دیگر ظرفیت‌های گردشگری شهر اولین‌ها است که اخیراً از سوی سایت ISLAMICTRAVER.COM اعلام شده است و بر همین اساس به عقیده کارشناسان این حوزه کسب این ‌عنوان نشان می‌دهد که شهر تبریز شاخصه‌های یک شهر گردشگری برای مسلمانان را دارد و پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی شایسته نام تبریز است.

در کنار موارد بیان شده امروز دیگر بر همگان روشن شده است که تبریز شهر اولین‌ها در گذشته و حال در بسیاری از عرصه‌ها از جمله در جلوگیری و پیشگیری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی و شهری در خط مقدم سایر شهرهای ایران است که در این زمینه می‌توان به پدیده تکدی‌گری و گدایی و در سال‌های اخیر نیز پیشتازی این استان در مبارزه با معتادهای کارتن‌خواب اشاره کرد؛ به طوری که امروزه مردم سایر استان‌های کشورمان و به ویژه سایر کشورهای دوست منطقه شهر تبریز را به نام «شهر بدون گدا» و به عنوان اولین شهر موفق در مبارزه با تکدی‌گری و معتادان متجاهر می‌شناسند.

* انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی شاید وقتی دیگر

4- افزون بر آنچه گفته شد، متولیان این عرصه و به ویژه دستگاه‌های ذی‌ربط در جریان باشند که با انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، این شهر به نوعی می‌خواهد در مسیر احیای هویت‌ تاریخی و متمدن خود گام بردارد، از این رو ضروری است ضمن توجه به شاخص‌های فرهنگی، تاریخی، زیباسازی و چشم‌اندازهای توسعه گردشگری شهر تبریز، در آینده نزدیک این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شود.

*تبریز قطب جدید گردشگری جهان اسلام است

در هر صورت وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی‌، رشد پایدار در زمینه تعداد گردشگران ورودی به شهر در یک بازه زمانی مشخص، درآمد گردشگری شهر، تعداد موزه‌ها، مراکز هنری، فرهنگی، آخرین نمایشگاه‌های گردشگری و جشنواره‌های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، صنایع دستی و تولیدات عشایری، رویدادهای گردشگری شهر که در طول سال معرفی شده، تعداد هتل‌ها و مراکز تفریحی، در دسترس بودن زیرساخت‌های پایه، سهل بودن سیستم حمل و نقل و دسترسی روادید (فرایند صدور روادید)، قابل دسترس بودن اطلاعاتی در مورد شهر در سطح منطقه و بین‌المللی از جمله فاکتورهای مدنظر برای انتخاب شهر نمونه گردشگری اسلامی اعلام شده است.

بدون شک در این زمینه ضمن توجه به این شاخص‌ها و معیارها می‌توان به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 امیدوارتر شد.

نکته مهم دیگر در این زمینه اینکه انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 یک شانس و فرصت استثنایی برای کل کشور بوده است و از این رو نباید مورد غفلت و فراموشی دستگاه‌های ذی‌ربط و متولیان این بخش قرار گیرد.

گزارش: فارس
 


برچسب ها
نوشته شده در   شنبه 28 فروردين 1395  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir