شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 366
ديروز : 2485
ماه : 85850
سال جاری : 2127684
تعدا مطالب : 13444
كل : 2823442
 
تاریخ : دوشنبه 27 ارديبهشت 1395     |     کد : 22929

تاکید معاون استاندار آذربایجان شرقی بر توجه بیشتر به گروه‌های آسیب‌پذیر کودکان؛

سازمان‌های مردم‌نهاد مطالبه‌گر حقوق کودکان باشند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی از سازمان های مردم‌نهاد خواست به عنوان مطالبه‌گر پیگیر حل مسایل و مشکلات کودکان جامعه از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باشند و بیش از پیش در این حوزه فعالیت کنند.

دکتر سعید شبستری در جلسه کارگروه امور بانوان و خانواده استان با محوریت حقوق کودکان، با بیان این که سرمایه اصلی کشور نیروی انسانی سالم و آموزش‌دیده است، افزود: تجربه نشان داده است که بسیاری از بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه رخ می‌دهد توسط افرادی است که در کودکی دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند

وی بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی در زمینه حقوق کودکان نیز تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی یکی از کشورهای توسعه یافته و مترقی در زمینه رعایت حقوق کودکان است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، گفت: کودکان طلاق و فرزندان معتادان و زندانیان از مهم‌ترین گروه‌هایی که در معرض خطر جدی قرار دارند که گاه موجب تبدیل شدن آنان به کودکان کار و خیابانی می‌شود، لذا باید به این گروه‌ها توجه بیشتری شود.

شبستری تاکید کرد: در استان آذربایجان شرقی تمامی موارد ذکر شده نسبت به سایر استان‌ها آمار کمتری دارد ولی باید این مسایل همچنان مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

شبستری با اشاره به تعداد کودکان تحت حمایت بهزیستی استان گفت: هم اکنون ۲۸۰ کودک در مراکز بهزیستی  و ۷۰ کودک در شیرخوارگاه‌های استان تحت مراقبت هستند که اکثریت آنها را کودکان بدسرپرست تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر این که کودک‌آزاری در آذربایجان شرقی به نسبت سایر استان‌ها بسیار کمتر است، گفت: از 40 کودک خیابانی شناسایی شده در استان 36 نفر به آغوش خانواده بازگشته و مابقی در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر جلوگیری از روند بی‌سوادی در کشور، گفت: هیچ کس نباید به خاطر مشکلات اقتصادی و دور بودن از مراکز آموزشی از تحصیل باز بماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر انتقال زندان تبریز از محل فعلی، گفت: باید در این دولت این کار را انجام دهیم چرا که زندان فعلی تبریز سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد و مکان مناسبی برای زندانیان نیست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران نیز در این نشست با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد در مطالبه‌گری حقوق کودکان، اظهارکرد: 30 درصد جمعیت کشور را افراد زیر 18 سال تشکیل می دهند و برقراری عدالت در رفاه، سلامت، امور اجتماعی و فرهنگی و آموزش و کیفیت زیست آنان از موضوعات مهمی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مظفر الوندی با اشاره به این که کودکان سرمایه کشورهستند، ادامه داد: سند ملی حقوق کودک با تکیه بر ارزش‌ها و قواعد بنیادین قانونی و عرفی موجود کشور تدوین شده و تلاش بر این است که در مراحل اجرایی منطبق بر فرهنگ و شرایط هر استان بومی‌سازی شود تا مفاد آن جامه عمل بپوشد.

وی گفت: ماده 45 قانون حمایت از خانواده بر رعایت منافع عالی کودکان در هر تصمیم صراحت دارد و می طلبد که مسوولان امر در تصمیم سازی های مختلف سهم 30 درصدی جمعیت کودکان را لحاظ کنند و نیاز است در برش استانی سند ملی حقوق کودک نیز این مهم پررنگ دیده شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران بر لزوم ایجاد حساسیت همگانی و بخصوص ایجاد حساسیت برای مدیران دولتی در راستای احقاق همه جانبه حقوق کودکان تاکید کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت شاخص های مختلف در آذربایجان شرقی در ارتباط با کودکان بسیار بهتر از سایر استان هاست.

در این جلسه تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه امور بانوان و خانواده استان به بیان برنامه‌ها و اهداف خود در حوزه حقوق کودکان پرداختند.


نوشته شده در   دوشنبه 27 ارديبهشت 1395  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir