شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1464
ديروز : 2148
ماه : 72639
سال جاری : 2113702
تعدا مطالب : 13444
كل : 2932290
 
تاریخ : يکشنبه 3 ارديبهشت 1396     |     کد : 25866

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:

ضرورت ایجاد و توسعه کمپ‌های گردشگری در مناطق عشایری استان/ بافت زندگی عشایری باید حفظ شود

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ‌های گردشگری در مناطق عشایری استان در راستای توسعه گردشگری، گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق‌های عشایری احداث‌ شده تا گردشگران بتوانند در کنار استفاده از طبیعت و زیبایی‌های مناطق عشایری و آشنایی با زندگی عشایر، از محصولات و تولیدات عشایر نیز خریداری کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ‌های گردشگری در مناطق عشایری استان در راستای توسعه گردشگری، گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق‌های عشایری احداث‌ شده تا گردشگران بتوانند در کنار استفاده از طبیعت و زیبایی‌های مناطق عشایری و آشنایی با زندگی عشایر، از محصولات و تولیدات عشایر نیز خریداری کنند.

دکتر اسماعیل جبارزاده عصر امروز در دیدار با معتمدین و عشایر نمونه استان، با اشاره به جایگاه و اهمیت نقش عشایر در سخنان بزرگان انقلاب، گفت: حضرت امام(ره)  عشایر را ذخایر انقلاب می‌دانستند و امروز صفا و صمیمیت و اخلاص در عشایر جمع شده است.

وی با اشاره به علاقه عشایر استان به اهل ‌بیت و نقش عشایر در تاریخ کشور، گفت: باید نام و یاد عشایر حفظ شود، چرا که عشایر، بار تاریخی و معنای فرهنگی استان هستند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به خصوصیاتی که در ابتدای دیدار توسط عشایر نمونه تعریف شد، اظهار داشت: با توجه به نعمت‌هایی که عشایر از آن برخوردارند جزو خوشبخت‌ترین افراد هستند که در استان زندگی می‌کنند و متأسفانه مردم در شهرها از این نعمت‌ها بی‌بهره هستند.

جبارزاده افزود: باید به‌نوعی برنامه‌ریزی شود که جمعیت عشایری با حفظ ساختار اصلی خود افزایش یافته و در این راستا امکانات بر اساس بافت و شرایط زندگی عشایری توسعه داده شود نه اینکه عشایر را روستانشین کنیم.

وی با بیان اینکه 20 درصد تولیدات پروتئینی استان را عشایر تولید می‌کنند، گفت: با توجه به این امر هر چادر عشایر یک کارگاه تولیدی کوچک محسوب می‌شود که انواع محصولات را تولید کرده و این کارگاه‌ها باید توسعه‌یافته و تعداد چادرهای عشایری بر اساس برنامه‌ریزی مناسب افزایش یابند.

جبارزاده با بیان اینکه عشایر مرزبانان اصلی استان هستند، افزود: نوعاً بخش‌های ییلاقی و قشلاقی عشایر در مناطق مرزی قرار دارند و لذا حضور عشایر در این مناطق اطمینان خاطری برای استان بوده و هر چادر عشایری یک پاسگاه و سنگر مقاومتی در برابر خطرات احتمالی دشمنان محسوب می‌شود.

وی ، با اشاره به نقش و اهمیت مسابقات اسب‌سواری عشایری، بیان کرد: در کنار مسابقات عشایری با توجه به توصیه پیامبر اکرم اسلام (ص) در خصوص یادگیری چند ورزش اساسی در کنار مسابقات اسب‌سواری عشایر بایستی مسابقات تیراندازی نیز برگزار شود، به‌طوری‌که هر یک از عشایر ما در هر حالت باید تیراندازان ماهری باشند.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: در کنار مسابقات عشایری، دیگر مسابقاتی که با فرهنگ عشایری همخوانی داشته و همچنین جزو فرهنگ عشایری باید برگزار شود تا تجربیات نسل گذشته به نسل حاضر عشایر انتقال یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه در هر فعالیت اقتصادی و کشاورزی و دامداری اولویت با ساکنان بومی منطقه است، گفت: بایستی در چندین نقطه از استان شرکت‌های متعدد تعاونی تشکیل شود که در این تعاونی‌ها عشایر عضو باشند چراکه در این صورت بیشتر می‌توانیم اراضی را در راستای بهره‌وری مناسب توسعه دهیم.

جبارزاده همچنین خاطرنشان کرد: هدف از ساخت سدها علاوه بر امور فنی و عمرانی؛ به علت اشتغال جوانان در منطقه است چراکه این امر موجب توسعه گردشگر شده و جوانان بهتر می‌توانند تولیدات خود را عرضه کنند و با استمرار حمایت از جامعه عشایری شاهد تولید پایدار خواهیم بود.

جبارزاده با اشاره به روی آوردن عشایر به تولیدات آبی، افزود: از تولیدات آبی به ویژه تولید ماهی در قفس حمایت می‌کنیم که اگر عشایر در این زمینه  وارد عمل شوند می‌توانند درآمد خود را افزایش دهند.

وی در ادامه با تأکید بر توسعه و ایجاد کمپ‌های گردشگری عشایری در مناطق عشایری در راستای توسعه گردشگری، گفت: در هر منطقه عشایری باید آلاچیق‌های عشایری احداث‌شده و در اختیار گردشگران قرارگرفته شود  تا در کنار بحث استفاده گردشگران از طبیعت و زیبایی‌های مناطق عشایری و آشنایی با زندگی عشایر بتوانند از محصولات و تولیدات عشایر نیز خریداری کنند.

استاندار آذربایجان شرقی، در ادامه در خصوص افزایش پنل های خورشیدی در مناطق عشایری، بیان کرد: آماده  کمک در راستای افزایش پنل های خورشیدی هستیم تا آسایش عشایر عزیزمان را فراهم نماییم.

در ادامه این دیدار استاندار آذربایجان شرقی، به نمایندگی از عشایر استان با اهدای لوح قدردانی از دو نفر از عشایر نمونه استان تجلیل نمود.

جامعه عشایری مصداق عینی تولید و اشتغال در بحث اقتصاد مقاومتی

سید محمدحسن آل هاشم، مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه عشایر در دوران گذشته در صیانت از مرزها به عنوان مرزبانان کشور محسوب می شدند و در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس نیز از نقش قابل توجهی برخوردار بوده اند، اظهار داشت: در زندگی عشایر ذره ای اسراف و زیاده روی وجود ندارد و در اوج صفا و صمیمیت به تولید مشغول هستند.

وی با بیان اینکه در بحث تولید و اشتغال، جامعه عشایری عین مصداق عنوان شده از سوی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: 2 درصد جمعیت استان عشایر هستند که با داشتن 20 درصد دام استان، 20 درصد مواد پروتئینی استان را تولید می کنند.

مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان شرقی ادامه داد: از 2.4 میلیون هکتار اراضی استان 1 میلیون هکتار در اختیار عشایر استان است که بکرترین و از نوع درجه یک بوده و عشایر از آنها به عنوان سرمایه های ملی حفاظت میکنند.

وی با بیان اینکه هر یک از اقدام ها و آداب و رسوم عشایر جزو آیین و سنن استان بوده، اضافه کرد: خوشبختانه در قانون بودجه در چند سال گذشته توجه ویژه به جامعه عشایری اتفاق افتاده، به طوری که 17 مورد در برنامه ششم و همچنین قانون بودجه سال 96 در راستای ارایه تسهیلات و خدمات به جامعه عشایری پیش بینی شده که یکی از وقایع مهم در خصوص جامعه عشایری است.

آل هاشم در ادامه یکی از مشکلات جامعه عشایری را حل مشکل حقوق و عرفی  عشایر از پایاب سد خداآفرین عنوان و اضافه کرد: همچنین حوزه گردشگری عشایر مستعد ارایه خدمات بوده و نیازمند حمایت های بیشتر است.

وی با اشاره به لزوم ایجاد موزه عشایر در تبریز و شهرستان های عشایر نشین، ادامه داد: همچنین با توجه به نزدیک شدن به تبریز 2018  ایجاد کمپ های گردشگری عشایری در تبریز در راستای عرضه توانمندی های عشایر می تواند نقش خوبی را ایفا کند.

مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان شرقی، همچنین با اشاره به مطالبه عشایر برای بهره مندی از انرژی های پاک در زمان ییلاق، گفت: با توجه به حضور 5 ماهه عشایر در ییلاق ها می توانند از پنل های آفتابی و انرژی پاک استفاده کنند در این راستا نیازمند همکاری هستیم.نوشته شده در   يکشنبه 3 ارديبهشت 1396  توسط    مدیر پایگاه اطلاع رسانی2   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir