شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1682
ديروز : 1499
ماه : 72606
سال جاری : 2122442
تعدا مطالب : 13444
كل : 2918196
 
تاریخ : پنجشنبه 15 تير 1396     |     کد : 26356

صبح امروز صورت گرفت؛

دیدار جمعی از بانوان فرهیخته و نخبه استان با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز

جمعی از بانوان فرهیخته و نخبه استان آذربایجان شرقی صبح امروز (پنج‌شنبه) با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز دیدار کردند.

جمعی از بانوان فرهیخته و نخبه استان آذربایجان شرقی صبح امروز (پنج‌شنبه) با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز دیدار کردند.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار گفت: دشمنان ایران اسلامی از طریق جنگ نرم جوانان را مورد هدف قرار داده‌ و می‌ خواهند کانون خانواده‌ها را از بین ببرند.

وی با بیان اینکه دشمنان برای رواج فساد و بی بندباری تلاش بسیاری می‌ کنند تا قبح مسئله را از بین ببرند، افزود: برای جلوگیری از رواج مسائل زشت در جامعه باید برنامه‌ریزی کرد.

وی ادامه داد: دشمنان برخورد نظامی و سخت را با نظام جمهوری اسلامی ایران پرهزینه ارزیابی می‌کنند، بنابراین جنگ نرم را انتخاب کرده‌اند و این در حالی است که یکی از خصوصیاتش جنگ نرم آرام و بدون سر و صدا بودن آن است، بنابراین باید مواظب محیط خانه و خانوده باشیم.

حجت الاسلام آل هاشم اظهار کرد: یکی از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، پیدایش انقلاب فرهنگی بود که توانستیم کارهای ارزشمندی که مهجور مانده بود را زنده کنیم؛ برای مثال قبل از انقلاب قرآن شب‌های جمعه در قبرستان‌ها خوانده می‌ شد و بیشتر در شب‌های جمعه یاد خواندن قرآن می‌افتادند و یا به عنوان جهیزیه در کنار آینه و شمعدان به عنوان هدیه ویژه به خانه بخت فرستاده می‌شد.

وی اضافه کرد: امروز فرهنگ قرآنی در جامعه ایران اسلامی حاکم شده و فرزندانمان حافظ قرآن هستند و حتی در عرصه بین‌المللی نیز در امور قرآنی فعالیت می‌شود.

آل هاشم ادامه داد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری که فرموده‌اند باید در کشور 10 میلیون حافظ قرآن داشته باشیم البته منظور حافظ کل قرآن نیست بلکه بخشی از قرآن است، باید بررسی کنیم که سهم زنان استان از 10 میلیون نفر چقدر است و این در حالی است که زنان در ارتباط با قرآن گام‌های خوبی برداشتند.

وی گفت: قبل از انقلاب به زنان تا این اندازه بها داده نمی‌شد ولی در حال حاضر زنان موفقیت‌های بسیاری در عرصه‌های گوناگون کسب کرده‌اند.

حجت الاسلام آل‌هاشم با بیان این که زنان در عرصه‌های ورزشی نیز موفقیت‌های بسیاری را به دست آورده‌اند، افزود: اگر مسائل شرعی رعایت شود فعالیت زنان در امور ورزشی هیچ اشکالی ندارد.

وی تشریح کرد: در المپیادهای علمی اگر جایگاه زنان بیشتر از مردان نباشد کمتر هم نیست. این در حالی است که در برخی از زمینه‌ها جایگاه زنان بیشتر هم هست، با این وجود معمولا دختران بیشتر از پسران به درس اهمیت می‌دهند، در حال حاضر موفقیت‌هایی که در کنکور داریم نشاندهنده این موضوع است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: زنان در پیروزی انقلاب شکوهمند ایران، در راهپیمایی‌ها، مناسبت‌های مختلف و در زمان دفاع مقدس جایگاه ویژه‌ای داشتند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان ‌شرقی نیز در این دیدار گفت: در سال‌های اخیر سهم حضور زنان از هیات علمی دانشگاه‌ها افزایش قابل توجهی یافته ، به طوری که بانوان استان در این زمینه رتبه چهارم کشور را را در اختیار دارند.

پروین اشراقی با بیان این که حضور زنان در هیات علمی دانشگاه‌های دولتی 18.39 درصد و در دانشگاه‌های آزاد 21.1 درصد است، افزود: در سال 94 حدود 40 درصد دانشجویان استان دختران بوده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده افزایش آگاهی در بین زنان دارد.

وی گفت: براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال 95 از مجموع جمعیت سه میلیون و 900 هزار نفر استان حدود یک میلیون و 900 هزار نفر از جمعیت را زنان هستند که بیش از 49 درصد جمعیت استان را زنان تشکیل می‌دهد.

اشراقی با بیان این که مشارکت زنان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا چشم‌گیر بود، افزود: حدود 985 هزار نفر یعنی 49 درصد از مشارکت‌کنندگان در انتخابات استان زنان بودند.

وی اظهار کرد: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر مشارکت زنان در تمام حوزه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی رشد داشته است به طوری که در آمار اشتغال و بیکاری سال 94 نقش مشارکت زنان استان در بخش اقتصادی 14.6 درصد بوده که نسبت به نرخ مشارکت زنان در کشور رقم بالایی است.

اشراقی با بیان این که نرخ اشتغال زنان استان 91.1 درصد است که نسبت به نرخ اشتغال زنان در کشور که 80 درصد است تفاوت چشم‌گیری دارد، گفت: آذربایجان شرقی در نرخ اشتغال زنان روستایی از 15 تا 29 ساله با مشارکت اقتصادی زنان در نقاط شهری دارای رتبه اول در کشور دارد.

وی افزود: در زمینه مشارکت زنان استان در بخش صنعت رتبه دوم را داریم و تعداد زنان کارآفرین استان حدود 726 نفر است که 24 واحد صنعتی استان با مدیریت زنان اداره می‌شود.

اشراقی تصریح کرد: 37 صندوق خرد زنان روستایی و عشایری در روستاهای استان وجود دارد که این موضوع موجب اشتغال زنان روستایی و عشایری شده است.

به گفته وی 123 سازمان مردم نهاد درحوزه زنان و خانواده در استان در موضوع های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فعالیت می‌کنند.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: زنان در عرصه‌های اجتماعی در طول تاریخ به صورت مستقیم و غیرمستقیم جایگاه خاص خود را داشته‌اند به طوری که یکی از برجستگی‌های انقلاب اسلامی ایران، نقش فوق‌العاده زنان در به ثمر رسیدن و تداوم انقلاب اسلامی ایران است.

اشراقی افزود: زنان در جامعه امروزی ایران از تحرک و مشارکت اجتماعی، فرهنگی، هنری، علمی، سیاسی و حتی مشارکت اقتصادی بالایی بهره‌مند شده‌اند.

وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته مجموعه‌ای از تحولات داخلی فراملی موقعیت زنان ایران را دگرگون کرده که در این زمینه وقوع انقلاب اسلامی و رشد ارزش‌های عدالت خواهانه، افزایش تحصیلات دانشگاهی و بهره‌مندی از رسانه های جمعی میزان سرمایه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان را ارتقا داده است.

اشرقی با بیان این که وضعیت موجود به تدریج جایگاه زنان را در سلسه مراتب جامعه و نقش زنان را در اداره امور کشور محتول کرده است، افزود: البته در کنار این موارد نباید فراموش کرد که نهاد خانواده که بنیادی‌ترین نهاد جامعه است، زنان در کنار تمام مسئولیت‌ها در جامعه به عنوان مدیر، زن و مادر نقش اساسی در بنیان خانواده برعهده دارند.

اشراقی افزود: در طول سال 95 و 3 ماهه نخست امسال اداره کل امور بانوان و خانواده در حوزه های مختلفی فعالیت کرده است که از جمله مهمترین برنامه های اداره کل می‌توان به اجرای طرح توان افزایی و تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده های استان اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به موفقیت این طرح در فاز اول، مقرر شد این طرح در فاز دوم نیز اجرا شود که در این زمینه کارگاه‌های اولیه برگزار شده و همچنین گارگاه‌های تاب آوری اجتماعی که در زمینه اقتصادمقاومتی و مسائل اجتماعی برگزار خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: برگزاری طرح‌های آموزشی زوج درمانی از دیگر طرح‌های اجرا شده در استان است.

اشراقی با بیان این که در حوزه اقتصادی طرح تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین معاونت امور زنان ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید منعقد شده است، افزود: در این طرح کارآفرینانی که ایده‌ای برای اشتغال داشته باشند می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند. در حال حاضر بیش از 100 طرح ارسال شده که پس از بررسی از طریق صندوق کارآفرینی امید اعتباراتی برای اشتغالزایی زنان استان پرداخت خواهد شد.

وی گفت: نبود بانک اطلاعاتی زنان وخانواده خلائی برای استان است بنابراین شروع به تکمیل بانک اطلاعاتی استان کرده‌ایم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان استفاده کنیم.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی افزود: سند توسعه زنان و خانواده استان را در دست اجرا داریم که با محوریت آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی و کارآفرینی سلامت و آموزش و پژوهش در حال اجرا است.نوشته شده در   پنجشنبه 15 تير 1396  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir