شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 219
ديروز : 2485
ماه : 85703
سال جاری : 2127537
تعدا مطالب : 13444
كل : 2823295
 
تاریخ : چهارشنبه 25 مرداد 1396     |     کد : 26655

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان ‌شرقی تأکید کرد:

لزوم تعریف برنامه‌های جدید و اتخاذ نگرش‌های علمی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان ‌شرقی با بیان اینکه اقدام‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده منجربه کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی شده است، گفت: با وجود این که رشد بعضی از آسیب‌ها متوقف شده ولی این اقدام‌ها کافی نیست و همچنان باید برنامه‌های جدیدی در این زمینه انجام دهیم.

سعید شبستری در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان، گفت: در طول یک سال گذشته تمامی تلاش شورای فرهنگی و امور اجتماعی کشور و کارگروه‌های اجتماعی بر روی کنترل و کاهش پنج آسیب اجتماعی اولویت‌دار متمرکز شده است.

وی افزود: برنامه‌های مختلفی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، حاشیه‌نشینی، فساد، بی‌بند و باری و طلاق تدارک دیده شده و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا این مسائل را کنترل کرده و کاهش دهیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان ‌شرقی با بیان این که اقدام‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده منجربه کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی شده است، گفت: با وجود این که رشد بعضی از موارد متوقف شده ولی این اقدام‌ها کافی نیست و همچنان باید برنامه‌های جدیدی در این زمینه انجام دهیم.

شبستری با بیان این که در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی حتما باید نگرش عملی داشته باشیم، افزود: زمان رفتارهای سنتی گذشته است و در حال حاضر باید با رویکردهای علمی به موضوع نگاه کنیم تا بتوانیم به خوبی وضعیت جامعه را تجزیه و تحلیل کنیم.  

وی گفت: در دو محور می‌توانیم قدم‌های بزرگی برداریم که یکی از این موارد گسترش وضعیت نظام آموزشی و مشاوره‌ای و همچنین توانمندسازی و مهارت‌آموزی است و دیگری تربیت مربیانی است که می‌توانند در این زمینه موثر باشند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان ‌شرقی با اشاره به تاثیر مشارکت مردم در کنترل آسیب‌های اجتماعی گفت: باید مردم و تشکل‌های مردمی را در این زمینه فعال کنیم و از ظرفیت مردم و تشکل‌های مردمی استفاده کنیم تا تشکل‌ها در این زمینه توانمند شوند.

شبستری ادامه داد: در این زمینه تشکل‌هایی وجود دارد اما برخی به روز نیستند و برخی نگاه سنتی به این موضوع‌ها دارند که این نگاه سنتی باید به نگرش علمی  و به روز تبدیل شود تا بتوانیم از حداکثر ظرفیت این تشکل‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان این که باید پیگیر نظام جامع سلامت باشیم، افزود: در حال حاضر در کشور به دنبال تدوین سند نظام جامع سلامت هستند و منظور از نظام سلامت تنها سلامت جسمی نیست به طوری که علاوه بر سلامت روانی و اجتماعی، سلامت معنوی نیز از اجزای این نظام است و امیدواریم با تدوین سند جامع سلامت بتوانیم در این زمینه تاثیرگذار بوده و به اهداف و برنامه‌هایی که می‌تواند در جهت کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر باشند قدم برداریم.

 معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به فراهم کردن شرایطی برای نشاط و شادابی اجتماعی در میان آحاد مختلف جامعه، گفت: در کنار این موضوع اخلاق نیز بسیار مهم است چراکه که اخلاق یکی از حلقه‌های گم شده در جامعه است بنابراین در جامعه حتما باید به این موضوع توجه کنیم.

شبستری گفت: هویت ملی، فرهنگ و هویت دینی در کنار این موارد از اجزایی است که می‌تواند در جهت کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌ شرقی با بیان این که اخیرا در تبریز تعداد متکدیان و کودکان کار افزایش یافته است، گفت: کودکانی بر سر چهارراه‌ها می‌ایستند و وسایل می‌فروشند که در این موضوع باید به صورت جدی ورود پیدا کرد چراکه این موارد چهره شهر را زشت و ناخوشایند می‌کند.

شبستری افزود: البته متکدیان وارداتی و گاهی اوقات متکدیان بومی نیز در مرکز شهر دیده شده که این موضوع واقعا چهره شهر را از بین می‌برند بنابراین از اداره کل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و نیروی انتظامی و مجموعه شهرداری تقاضا داریم تا حتما توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان این که مشکل برخی از مسائل مربوط به کودکان کار این است که فعالیت مددکاری درست انجام نمی‌شود، تصریح کرد: مددکار اگر مددکار باشد تمام موارد مربوط به کودکان کار  را حل می‌کند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: در این زمینه درخواست داریم برای کنترل این موضوع مددکار کارشناس در نظر گرفته شود تا موضوع حل شود چراکه این ضعف به حوزه مددکاری مربوط می‌شود که نمی‌تواند مشکل را حل کند.

شبستری با اشاره به رتبه استان  در سال 94 در زمینه آسیب‌های اجتماعی، گفت: براساس اعلام مرکز رصد اجتماعی وزرات کشور، استان آذربایجان‌شرقی در زمینه طلاق رتبه 14 کشوری، همسرآزاری رتبه 13، کودک آزاری رتبه 24 کشور و در موضوع بازمانده از تحصیل کودکان رتبه 12، خودکشی رتبه 16، اعتیاد رتبه 20، نزاع رتبه 15 و جرائم رتبه 20 و در موضوع سرقت رتبه 17 کشوری را دارد.

وی با بیان این که نسبت به استان‌های دیگر وضعیت خوبی داریم، افزود: در اکثر مسائل آسیب‌های اجتماعی، از میانگین کشوری پایین هستیم.
 


نوشته شده در   چهارشنبه 25 مرداد 1396  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir