شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 353
ديروز : 4084
ماه : 90307
سال جاری : 2111218
تعدا مطالب : 13444
كل : 2706046
 
تاریخ : پنجشنبه 10 اسفند 1396     |     کد : 27813

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:

شرط اثرگذاری اعتبارات توسعه روستایی، توجه به اشتغال و معیشت روستاییان است

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی از پرداخت 134 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های استان در سال جاری خبر داد و گفت: بدون ورود جدی دهیاران به حوزه اشتغال روستایی، این اعتبارات اثرگذار نخواهد بود.

تقی کرمی در اولین نشست مجمع مشورتی جوانان روستایی استان، افزود: از سال 1382 تاکنون، برای عمران و آبادانی روستاها در استان، 566 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌ها پرداخت شده است که 441 میلیارد تومان از آن در چهار سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه هنوز درک درستی از بحث اشتغال روستایی وجود ندارد، گفت: دولت تمام توان خود را برای توسعه اشتغال روستایی از طریق دهیاران به کار گرفته و انتظار از دهیاران و بخشداران این است که برای استفاده صحیح از منابع و تسهیلات این بخش تلاش کنند.

کرمی با اشاره به چالش‌ها و فرصت‌های حوزه اشتغال روستایی، گفت: در حال حاضر 28 درصد از شاغلان کشور در حوزه کشاورزی مشغول به کار هستند و این در حالی است که تنها 9 درصد از تولید ناخالص ملی به این بخش اختصاص دارد و این نشان می‌دهد که بخش کشاورزی فاقد بازدهی مناسب بوده و کشاورزان ما درآمد بالایی ندارند.

وی با بیان اینکه روستاییان به‌عنوان قشر مولد جامعه باید در نوع تولید خود تجدیدنظر کنند، افزود: رونق تولید و اشتغال روستایی و اصلاح وضعیت معیشتی روستاییان نیازمند فکر خلاق و ذهن پویای جوانان است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در ادامه از ثبت‌نام بیش از هشت هزار نفر در سامانه تسهیلات اشتغال روستایی (کارا) در استان خبر داد و گفت: از این تعداد، 7256 طرح مربوط به بخش کشاورزی است؛ در حالیکه امروزه در کشورهای توسعه‌یافته 70 درصد اشتغال در بخش خدمات است.

وی با بیان اینکه هنوز از تفکرات سنتی در حوزه اشتغال و تولید فاصله نگرفته‌ایم، افزود: عقل اقتصادی می‌گوید که باید در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کرد که ایجاد اشتغال در آن حوزه ارزان‌تر تمام می‌شود؛ به‌طور مثال میانگین هزینه ایجاد اشتغال در بخش پتروشیمی، 800 میلیون تومان برای هر نفر است اما همین نرخ در بخش‌هایی مانند خدمات، گردشگری، آی‌تی یا فناوری‌های نو، حداکثر 100 میلیون تومان است.

کرمی با بیان اینکه اگر اطلاع‌رسانی درست صورت می‌گرفت به جای ثبت‌ هشت هزار طرح، باید هزار طرح اما هزار طرح درست ثبت می‌شد، افزود: هزینه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های ثبت شده در سامانه کارا، 1800 میلیارد تومان است در حالی که سهم استان از این تسهیلات 432 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه تاکنون تنها 34 طرح اشتغال روستایی مورد تصویب قرار گرفته است، گفت: جوانان باید فکر و ذهن خلاق خود را به کار گرفته و برای توسعه اشتغال روستایی و افزایش درآمد روستاییان ایده‌ها و طرح‌های نو ارائه کنند.

کرمی با اشاره به اینکه مهاجرت روستاییان ناشی از بیکاری است، افزود: اگر ثروت روستاییان افزایش یابد انگیزه‌ای برای مهاجرت باقی نمی‌ماند و روستایی ما مجبور نمی‌شود برای کار و کسب درآمد به منطقه‌ای مثل عسلویه با آن شرایط سخت آب‌وهوایی برود.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل هیأت‌های اندیشه‌ورز در روستاها برای استفاده از مزیت‌های نسبی هر روستا، مجمع مشورتی جوانان روستایی را نیز ظرفیت دیگری در این راستا عنوان کرد و از جوانان روستایی خواست به صورت جدی در حوزه اشتغال روستایی و اصلاح وضعیت معیشتی روستاییان ورود کنند.
 


نوشته شده در   پنجشنبه 10 اسفند 1396  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir