شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 1805
ديروز : 2266
ماه : 74263
سال جاری : 2121704
تعدا مطالب : 13444
كل : 2920585
 
تاریخ : يکشنبه 13 اسفند 1396     |     کد : 27834

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی:

برای کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از فرهنگ‌های بومی بهره‌گیری شود

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی شناسایی هنجارهای مقبول و تهدیدهای آن را در مقابله بهتر با آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر دانست و گفت: باید از فرهنگ‌های بومی برای مدیریت آسیب‌ها بهره گرفت و آن را در مقابله با تهدیدهای اجتماعی به میدان آورد.

رحیم شهرتی‌فر در همایش مدیریت آسیب‌های اجتماعی در تبریز، با تاکید بر اینکه برای تبیین و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، باید ابتدا این آسیب‌ها به درستی شناسایی شود، اظهار داشت: شهرها و روستاها تفاوت واضحی در سبک زندگی دارند و باید برای هرکدام نسخه مربوط به خود را در سامان‌دهی، نظارت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به کار بریم.

وی با بیان اینکه امروز مرز شهر و روستا کمرنگ شده و آسیب‌های شهری در روستاها هم شیوع یافته است، گفت: فرهنگ بومی شهرهای کوچک و روستاها باعث مراقبت از آسیب‌های اجتماعی می‌شد، ولی امروز این فرهنگ هم مورد تهاجم قرار گرفته است چراکه ارتباطات جمعی و ترددها این مشکلات را افزایش داده است اما فرهنگ بومی هنوز هم در برخی مناطق تاثیرگذاری مثبت دارند که باید از این خرده فرهنگ‌ها حفاظت کرد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات آموزشی، توجیهی، مشورتی و... در کنترل آسیب‌های اجتماعی اهمیت ویژه دارد افزود: بی نظمی‌ها و آسیب‌ها از جمله بیکاری، اعتیاد، فقر، خودکشی و... باید ریشه یابی شود و هر منطقه بر اساس تناسب محیطی خود که دچار این آسیب‌ها است، نسخه عملیاتی مدیریت آن را ارائه دهیم.

شهرتی فر با تاکید بر اینکه برنامه ریزی و نسخه نویسی عمومی و همگانی برای تمام شهرها جوابگو نیست و باید هر منطقه نسخه ویژه خود نوشته شود تصریح کرد: امروزه در شهرهای بزرگ طلاق زیاد است ولی در شهرهای کوچک بسیار کمتر است و آسیب دیگری در اولویت است که باید برای آسیب اولویت دار هر منطقه برنامه ریزی و اقدام کرد.

وی شناسایی هنجارهای مقبول و تهدیدهای آن در محیط های شهری و روستایی را در مقابله بهتر با آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر دانست و گفت: باید از فرهنگ‌های بومی برای مدیریت آسیب‌ها بهره گرفت و آن را در مقابله با تهدیدهای اجتماعی به میدان آورد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه یک مسئول اگر رفتار مناسب نشان دهد می‌تواند در جامعه الگو شود ولی اگر رفتار غلطی داشته باشد، موجب افزایش رفتارهای غلط خواهد شد خاطر نشان کرد: رفتارهای مثبت حجت الاسلام آل هاشم به عنوان نماینده ولی فقیه در استان، در کل کشور به عنوان الگو مطرح شده است.

شهرتی‌فر خطاب به فرمانداران، بخشداران و کارشناسان امور اجتماعی استان خواستار توجه ویژه به تعادل بخشی فرهنگی و اجتماعی مناطق تحت مدیریت خود در کنار سایر مسئولیت‌های سیاسی و اقتصادی شد و گفت: در حوزه‌هایی که بدون مطالعه بوده و یا نتیجه نهایی را تضمین نمی‌کند ورود نیابید.

وی با اشاره به اینکه برخی مدعی می‌شوند که در تبریز، حاشیه نشینی عامل طلاق است در حالی که مناطق مرفهبیشتر دچار معضل طلاق هستند اضافه کرد: دقت در آمار و قضاوت در مسائل فرهنگی نیاز به طرح درست مسئله است تا با اولویت بندی و مدیریت آسیب‌ها در مواجهه با آن موفق شویم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه به دنبال ارتقای ثروت و سرمایه اجتماعی هستیم خاطر نشان کرد: قضاوت‌های بدون مبنا و تاثیرگذار منفی هم در بین مدیران باید کنار گذاشته شود و در ارتباط با مردم، آنها را با دیده مثبت بنگریم و روابط مردمی و سرمایه‌های اجتماعی را افزایش دهیم.

وی آذربایجان شرقی را در قیاس با سایر مناطق کشور از لحاظ گسترش آسیب‌های اجتماعی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است گفت: باید از این داشته‌های با ارزش خود مرتبا حفاظت کنیم و مانع ترویج حس حقارت در جامعه شویم. موظفیم از آسیب‌های موجود در جامعه را که برای مردم و جوانان خطر بزرگ است با کمک فرهنگ بومی پیشگیری کنیم.
 


نوشته شده در   يکشنبه 13 اسفند 1396  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir