شبکه‌های اجتماعی
استانداری آذربایجان شرقی را با این شناسه در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:
@eaz_gov
 
 آخرین اخبار

استاندار آذربایجان‌ شرقی:
دانشگاه‌ها، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی را در اولویت قرار دهند

با حضور مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری؛
جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اهر برگزار شد

استاندار آذربایجان شرقی از فرزند استاد شهریار عیادت کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری آذربایجان شرقی:
سیستم ویدئوکنفرانس استانداری با فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه راه‌اندازی شد

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری آذربایجان شرقی
بخشداران نقش بسزایی در ارتقای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:
صدور مجوز ساخت‌وساز در اطراف رودخانه‌ها با حساسیت انجام شود

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی:
انتخابات مجلس باید روز همبستگی ملی و انسجام سیاسی باشد

گزارش سفر مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی به شهرستان مراغه

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:
صنایع بزرگ از فرصت "رینوتکس" برای معرفی و رفع نیازهای خود استفاده کنند

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی:
آذربایجان شرقی در توسعه روابط ایران و ترکیه نقش محوری دارد

آرشیو Print RSS
 
 
امروز : 2345
ديروز : 2653
ماه : 76045
سال جاری : 2131359
تعدا مطالب : 13444
كل : 2832311
 
تاریخ : شنبه 14 ارديبهشت 1398     |     کد : 30383

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌ شرقی:

زمینه مداخلات موثر سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه فرهنگی فراهم شود

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که برای فعالیت موثر در حوزه فرهنگی باید زمینه مداخلات موثر را برای سازمان‌های مردم نهاد فراهم کنیم، افزود: ایجاد چنین بستری در جامعه، یک سری اقتضائات دارد که فراهم کردن زمینه فعالیت برای سمن‌ها در راستای تحقق توسعه اجتماعی در سطح استان از جمله آنها است.

بدر شکوهی در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه فرهنگ و دستگاه‌های فرهنگی استان، با تاکید بر این‌که توسعه اجتماعی زیرساخت اصلی برای نیل به توسعه همه‌جانبه و پایدار است، گفت: موتور محرکه توسعه اجتماعی نیز فعالیت سازمان‌های مردم نهاد است که زمینه مشارکت مردم در عرصه اجتماعی و امور فرهنگی را فراهم می‌کنند.

وی در ادامه بر واگذارکردن فعالیت‌ها به سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: در این رابطه‌ دولت تدبیر و امید قدم های خوبی برداشته است و باید بخشی از فعالیت‌ها به جوامع مدنی فعال محول شود تا ظرفیت‌های عظیم مردمی در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی جامعه به کار گرفته شود.

وی در ادامه گفت: تقویت بخش خصوصی نیز از جمله رسالت‌های اصلی ماست که ما را ملزم می کند تا زمینه تحقق مشارکت مردمی را به واسطه شکل‌گیری سمن ها فراهم کنیم.

شکوهی با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان سمن‌ها در این نشست گفت: سمن‌ها نقش موثری در توسعه اجتماعی جامعه داشته و در حقیقت پیشقراولان مسایل فرهنگی و اجتماعی جامعه و بسترسازان فرهنگی جامعه هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی انجام گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: هرچند جای فعالیت و تلاش بسیاری در حوزه فرهنگی و اجتماعی جامعه وجود دارد، اما فعالیت‌های بسیاری هم انجام شده که "اقتدار و عزت ملی کشور" در نتیجه‌ی آن بوده است.

شکوهی ادامه داد: این‌که نظام سلطه خود را در استیصال دیده و بزله گویی‌ کرده و با تحریم و شیطنت خودنمایی می‌کند، نشان از اقتدار و قدرت ایران اسلامی است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان ‌شرقی در ادامه بر ضرورت پرداخت به الزامات حوزه جنگ نرم توسط سمن‌ها و دستگاه‌های فرهنگی تاکید کرد و گفت: متاسفانه آن گونه که باید نتوانسته‌ایم در این حوزه ورود کنیم، در حالی که مقام معظم رهبری نیز تاکیدات بسیاری در این رابطه دارند، از این‌رو باید این حوزه را مورد توجه قرار دهیم، البته کارهای بزرگی نیز انجام شده و اکنون نیز در حال انجام است.

وی گفت: تهیه شناسنامه سمن های استان در دستور کار اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری قرار می‌گیرد.

شکوهی در بخش دیگری از سخنانش افزود: در سطح استان و به ویژه شهرستان‌هایی چون تبریز، سمن‌های توانمند و واجد شرایط در حوزه "حمایت از افراد معلول" شکل گرفته و فعالیت‌های خوبی دارند.

وی در ادامه به شناسایی آسیب‌های اولویت‌دار استان در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: طلاق، تکدی گری، کودک همسری، کودکان کار و برخی مسائل اخلاقی از جمله این آسیب‌هاست که برنامه‌هایی جهت رسیدگی و پیشگیری از این آسیب‌ها در حال انجام است؛ طی سال ۹۷ نیز از محل اعتبارات شورای اجتماعی بالغ بر ۳ میلیارد تومان اعتبار برای فعالیت در هشت محور فرهنگی و اجتماعی در قالب ۳۰ عنوان فعالیت اختصاص یافته است.

وی در ادامه بر استقلال سمن‌ها تاکید کرد و گفت: با اکتفای صرف به منابع دولتی نمی‌توان به نهادینه کردن گفتمان سمن‌ها دست یافت؛ باید به گونه‌ای عمل کنیم که استقلال سمن‌ها تحت الشعاع قرار نگیرد، چراکه استقلال سمن‌ها جزو خطوط قرمز بوده و موجودیت سمن‌ها منوط به حفظ استقلال است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که نشست هم‌اندیشی سمن‌های فرهنگی با دستگاه‌های فرهنگی استان گام خوبی جهت پیشبرد اهداف و فعالیت‌های فرهنگی است، اظهار امیدواری کرد با همکاری شهرداری و شورای اسلامی تبریز، یکی از ساختمان های قدیمی تبریز در اختیار تشکل‌های غیر دولتی استان قرار گیرد.
 


نوشته شده در   شنبه 14 ارديبهشت 1398  توسط   مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی   
PDF چاپ چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری آذربایجان شرقی می باشد.
Powered By :ITShams.ir